tel.: 590 990 452
e-mail: lekarna@gynet.cz
Více informací

V naší lékárně si můžete vyzvednout:
erecept

U nás můžete také platit:
karty

Artróza

Co je to artróza?

Artróza je dlouhotrvající, pomalu se vyvíjející onemocnění jednoho nebo více kloubů, kde v popředí stojí opotřebování (degenerace) kloubní chrupavky. Artróza poškozuje funkci kloubů, omezuje pohyb a způsobuje bolest. Nejčastěji jsou postiženy kyčelní a kolenní klouby, protože jsou nejvíce namáhány.
Artróza se může projevit již ve věku 30 let. Rentgenové snímky ukazují u 40% žen a mužů ve věku mezi 45 a 65 let artrotické změny, ve věku 65 let se artróza vyskytuje téměř u 70 % populace.
Ne všechny rentgenologicky prokázané artrotické změny však musí vyvolat u postiženého pacienta obtíže (bolesti, omezení pohyblivosti a otoky).
 

Jaký je zdravý kloub?

Kloub se skládá z kloubní chrupavky, pod kterou je kost, z kloubního pouzdra a kloubní mezery naplněné kloubní tekutinou. Kloubní chrupavka je tvořena buňkami a mezibuněčnou hmotou, kterou produkují chrupavkové buňky.
Chrupavka spolu s kloubní tekutinou zabezpečuje vlastní pohyblivost kloubu. Při normální funkci kloubu při pohybu nedochází téměř k žádnému tření. Zároveň tlumí všechny tlaky a nárazy vznikající při pohybu, čímž chrání před poškozením i kost pod chrupavkou. Kloub je obemknut kloubním pouzdrem. Jeho části jsou: vazivové pouzdro a vnitřní kloubová výstelka, produkující kloubní tekutinu.


Jak vzniká artróza?

Artrózu způsobují různé faktory, ale v mnohých případech vzniká právě následkem přetěžování kloubů. Začíná poškozením chrupavky. Chrupavkové buňky, tzv. chondrocyty, citlivé na nepříznivé vlivy (přetěžování, stárnutí atd.) produkují „neplnohodnotnou“ mezibuněčnou hmotu, která omezuje normální funkci kloubu. Klesá i obsah chondroitinsulfátu jako stavební složky chrupavky.
Po čase se chrupavka stává tenčí a dochází k oslabení její pružnosti do takové míry, že už nedokáže plnit požadavky zátěže. Původně hladký povrch chrupavky zdrsní, a tím klesá jeho schopnost snižovat tření při pohybu kloubu.
V průběhu zániku chrupavky se uvolňují enzymy, které poškozují zdravé chrupavkové tkanivo. Následkem přetížení kloubu a nedostatečného tlumení nárazů kost pod chrupavkou částečně popraská, vzniknou tzv. mikrofraktury. Aby se ten to problém vyrovnal, kost se stane hustší a křehčí (skleróza).
Nová kostní tkáň vzniká především na okraji kloubů, což omezuje jejich pohyblivost. Jelikož se v kloubní chrupavce nacházejí nervy a zánik probíhá v začátcích bez zánětu, vznik artrózy je delší dobu nepozorovatelný. Bolesti počínají až v poměrně pokročilém stádiu, kdy vlivem zánětlivých látek vznikají záněty kloubového pouzdra a kloub zduří. Vlivem bolesti a nepravidelného zatížení svalstva vzniká kromě toho bolestivé napětí svalů.
Které faktory způsobují vznik artrózy?

Na vzniku artrózy se podílí řada faktorů, jako např.:

-vrozená anomálie kyčelního kloubu
-přirozené stárnutí chrupavky: dochází ke snížení elasticity, zatížitelnosti 
-nadváha
-přetěžování kloubů (např. těžká fyzická práce, vrcholový sport)
-zranění (např. zlomeniny)
-chirurgické zákroky (např. operace menisku)
-záněty
-choroby látkové výměny (např. dna)

Jak se můžeme bránit proti artróze?

Nejprve se přistupuje k odstraňování příznaků (tzv. symptomatická terapie) a k odstranění těch faktorů, které podporují vznik artrózy. Dále pak následuje dlouhodobá terapie, během které je zapotřebí zpomalit, nebo podle možnosti zastavit, další vývoj artrózy, a tím podpořit obnovu kloubu.
Možnosti léčby artrózy:
fyzioterapie
ergoterapie
medikamentózní léčba
ortopedické pomůcky
chirurgický zákrok (v případě, že ostatní opatření nepomohla vůbec nebo velmi málo)


Zdroj: IBI
 
Autor: Lékárna Gynet | Počet přečtení: 6086x | Datum: 01.09.2014
_footer_banner.jpg
logologologologologologologo

Provozní doba lékárny

Pondělí: 7:30 - 16:00 hod.
Úterý: 7:30 - 18:00 hod.
Středa: 7:30 - 18:00 hod.
Čtvrtek: 8:00 - 16:00 hod.
Pátek: 8:00 - 16:00 hod.
Sobota: zavřeno
Neděle: zavřeno

Fulltextové vyhledávání

Kontaktní informace

Lékárna GYNET
Kotlářova 3199/8
za kostelem Sv. Ducha
700 30 Ostrava-Zábřeh

tel.: 590 990 452
e-mail: lekarna@gynet.cz
www.lekarnavostrave.cz
odborný zástupce: PharmDr. Kateřina Dvořáková

© 2014 - 2024 Lékárna Gynet.
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.